Brutalizmus v architektúre: Kontroverzný odkaz 20. storočia

Brutalizmus v architektúre: Kontroverzný odkaz 20. storočia

Máloktorý architektonický štýl vyvoláva také rozporuplné reakcie ako brutalizmus. Pre jedných priam synonymum nevkusnosti a neľudskosti, pre druhých odvážna, čestná architektúra, ktorá neuhýba realite. Počas svojej najväčšej slávy v 50. až 70. rokoch minulého storočia brutalizmus zásadne ovplyvnil podobu miest po celom svete. Hoci dnes už príklon k jeho estetike masívneho betónu opadol, diskusie okolo brutalizmu neutíchajú ani po dekádach.

zdroj: Photo by Ivan Aleksic on Unsplash

Čo charakterizuje brutalizmus?

Kľúčové znaky brutalistickej architektúry možno zhrnúť v niekoľkých bodoch:

Cieľom brutalistických architektov bolo vytvoriť úprimný, priamočiary štýl bez prikrášľovania, ktorý sa nebojí ukázať svoju konštrukčnú podstatu.

Budovy mali odrážať „morálku“ materiálov, z ktorých sú postavené, nie maskovanú za hladké omietky a ozdoby. Estetika ustúpila do úzadia na úkor vyzdvihnutia funkcie a „strojovej“ efektivity.

Počiatky a rozmach brutalizmu

Za krstného otca brutalizmu sa zvykne považovať švajčiarsko-francúzsky architekt Le Corbusier. Práve on začal ako prvý pracovať so surovým betónom v takej miere a nazval tento prístup béton brut. Prvým skutočne brutalistickým projektom bola jeho Unité d’Habitation v Marseille z roku 1952.

Le Corbusierove myšlienky rozvinuli britskí architekti Alison a Peter Smithsonovci, ktorí prišli s pojmom „Nový brutalizmus“. Tým popisovali svoje návrhy, napríklad školu v Hunstantone (1954), ktoré vyzdvihovali čestnosť materiálov a konštrukcie.

Hnutie brutalizmu rýchlo nabral na popularite a rozšíril sa do celého sveta. Za všetky príklady možno uviesť:

Brutalizmus sa uplatnil najmä pri stavbe vládnych a administratívnych budov, univerzít, kultúrnych centier ale aj bytových komplexov. Monumentálny výraz mal odrážať modernosť, pokrok a silu inštitúcií.

zdroj: https://unsplash.com/photos/gray-concrete-building-r3w26NGI-rM

Prečo je brutalizmus kontroverzný?

Hoci mal spočiatku veľké ambície zlepšiť život ľuďom, brutalizmus sa nakoniec stal terčom kritiky verejnosti aj odborníkov. Medzi hlavné výčitky patria:

Kritici obviňujú brutalistov, že uprednostnili ideologickú čistotu pred reálnymi potrebami užívateľov a vytvorili budovy síce výrazné, no v konečnom dôsledku neprívetivé a nevhodné na bývanie.

Prečítajte si aj: 10 zvláštnych faktov o architektúre, ktoré musíte poznať

zdroj: https://unsplash.com/photos/a-curved-building-with-lots-of-windows-in-it-HXE52pO-F_U


Druhá vlna záujmu o brutalizmus

V posledných rokoch však brutalistická architektúra zažíva istú renesanciu. Mnohí oceňujú jej smelé, skulpturálne tvary a odvahu ísť proti prúdu oproti konvenčnému vkusu.

Dnes už kultové brutalistické stavby ako londýnske Barbican Centre či Robinove Hoodove záhrady prechádzajú rekonštrukciou a tešia sa novej obľube najmä u mladšej generácie. Brutalizmus nachádza uplatnenie aj v súčasnom dizajne a populárnej kultúre. Svedčia o tom napríklad:

Zvýšený záujem pramení aj zo širšieho prehodnocovania modernistického dedičstva. Mnohí volajú po citlivejšom prístupe k brutalistickým stavbám a po uznaní ich architektonických kvalít.

Odkaz a budúcnosť brutalizmu

Nech už k brutalizmu zaujmeme akýkoľvek postoj, jeho vplyv na podobu miest 20. storočia je nespochybniteľný. Otvoril nové možnosti použitia betónu, inšpiroval odvážne tvary a podnietil diskusiu o úlohe architektúry.

Mnohé brutalistické budovy, kedysi zatracované, sú dnes uznávané ako ikony svojej doby a chránené ako pamiatky. Ukazuje sa, že po citlivej obnove môžu naďalej dobre slúžiť svojmu účelu.

Väčšina architektov sa možno nehlási priamo k odkazu brutalizmu, jeho estetika surovej konštrukcie a geometrická čistota aj naďalej inšpiruje. Dnešní tvorcovia však k nej pristupujú menej dogmaticky a s väčším ohľadom na kontext a ľudské merítko.

Poučenie z brutalizmu je dvojaké – na jednej strane odvaha neuhýbať pred výzvami a tlačiť architektúru do nových polôh, na strane druhej pokora a rešpekt k prostrediu a užívateľom. Budúcnosť ukáže, či sa podarí nájsť rovnováhu medzi týmito princípmi.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail