Chyby, ktorých by ste sa mali vyvarovať pri nákupe nábytku do malého bytu

Chyby, ktorých by ste sa mali vyvarovať pri nákupe nábytku do malého bytu

Pri výbere nábytku do mini bytu je dôležité myslieť strategicky a efektívne využívať každý centimeter priestoru. Výber nábytku môže byť zábavný, ale aj plný výziev, najmä ak máte obmedzený priestor. Tu je niekoľko častých chýb, ktorých by ste sa mali vyvarovať, aby váš byt vyzeral štýlovo a funkčne naraz.

1. Kúpujete príliš veľké kusy nábytku

Môže sa zdať lákavé kúpiť si obrovský gauč alebo jedálenský stôl, ale v malom byte bude skôr na škodu ako na úžitok. Keďže zaberie veľa miesta, zanechá veľmi málo miesta na iné potrebné veci. Pred nákupom si vždy skontrolujte rozmery nábytku a zistite, či nebude prekážkou.

2. Nemyslíte na úložný priestor

V malom byte je úložný priestor hodný zlata. Mnoho ľudí pri nákupe nábytku zanedbáva možnosti úložného priestoru, čo vedie k neporiadku a chaosu.

Hľadajte nábytok, ktorý má zabudované úložné priestory, napríklad gauče s úložným priestorom alebo stoly s poličkami alebo zásuvkami. Myslite aj na závesné police či otvorenú knižnicu, kde môžete umiestniť úložné boxy.

3. Držíte sa tmavých farieb

Tmavé farby sa hodia do priestranných open-space bytov a domov, avšak ostatné opticky zmenšia. Snažte sa vyberať nábytok vo svetlých, neutrálnych odtieňoch, ktoré dodajú vášmu bytu pocit vzdušnosti a priestoru. Nebudete sa cítiť ako v tmavej pivnici.

4. Kupujete nábytok bez predchádzajúceho plánovania

Impulzívny nákup môže viesť k problémom s rozložením a funkčnosťou priestoru. Pred nákupom si vytvorte podrobný plán vášho bytu s rozmermi a zistite, aký nábytok a akých rozmerov potrebujete.

5. Ignorujete viacúčelový nábytok

Viacúčelový nábytok je dokonalým riešením pre malé byty. Napríklad posteľ s úložným priestorom alebo stôl, ktorý sa dá rozložiť na väčší, keď máte hostí. Medzi praktický nábytok patria aj skladacie stoličky, taburetky, rozkladacie pohovky. Čo sa týka skrine, stavte skôr na vyššiu ako širokú.

6. Zabúdate na variabilitu

Keďže ide o váš domov, v prvom rade by ste sa tu mali cítiť dobre a spokojne. Pri výbere nábytku a prvkov nezabudnite okrem praktickej stránky aj na dizajn.

Určite je fajn držať sa konzistentnosti, no nekupujte všetky prvky v rovnakom štýle alebo farbe. Práve na farbách sa môžete odviazať a urobíte priestor zaujímavejším.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail