Čo brzdí rozvoj drevostavieb na Slovensku?

Čo brzdí rozvoj drevostavieb na Slovensku?

Drevostavby sú moderným a udržateľným riešením bývania, ktoré v mnohých krajinách tvorí významnú časť stavebného trhu. Na Slovensku ich rozvoj naráža na viaceré prekážky. Aké faktory brzdia túto perspektívnu oblasť stavebníctva u nás doma?

zdroj: Image by freepik

Drevostavby sú vo svete čoraz populárnejšie. Nórsko, Nemecko či Rakúsko stavajú z dreva desiatky percent všetkých novostavieb.

Moderné konštrukcie ponúkajú rýchlu a presnú výstavbu, zdravé vnútorné prostredie a energetickú úspornosť. Drevo navyše funguje ako prírodný ukladač uhlíka, vďaka čomu prispievajú k uhlíkovej neutralite v stavebníctve.

Mnohé krajiny už stavajú z dreva nielen rodinné domy, ale aj viacpodlažné bytovky – napríklad 18-poschodový Mjøstårnet v Nórsku či 24-podlažný HoHo vo Viedni.

Popularita drevostavieb vo svete:

Prísna protipožiarna legislatíva brzdí výstavbu

Jednou z hlavných prekážok rozvoja drevostavieb na Slovensku sú prísne protipožiarne predpisy. Tie umožňujú stavať z dreva len do výšky 12,5 metra, teda približne 5 nadzemných podlaží. V porovnaní so zahraničím je to výrazne menej.

zdroj: Image by freepik

Nedostatočná podpora zo strany štátu a rastúce ceny dreva

Developeri by radi investovali do drevostavieb vo väčšom rozsahu, no narážajú na nedostatočnú podporu zo strany štátu. Chýba iniciatíva na zmenu existujúcej legislatívy a vytvorenie priaznivejších podmienok pre tento typ výstavby. Štát by mal viac propagovať výhody drevostavieb a motivovať k ich rozšíreniu.

Ďalšou výzvou pre drevostavby na Slovensku je prudký nárast cien dreva v posledných rokoch. Len v roku 2021 zdraželo surové drevo o 30 % a tento trend pokračoval aj v roku 2022 s ďalším zvýšením o 28 %. Logicky, potenciálnych záujemcov tento vývoj odrádza od realizácie drevodomov.

Cesta k udržateľnej výstavbe

Napriek súčasným prekážkam majú drevostavby na Slovensku veľký potenciál. Ponúkajú ekologickú a efektívnu alternatívu ku konvenčným technológiám.

Ich rozvoj by urýchlila úprava protipožiarnych predpisov, aktívna podpora štátu a stabilizácia cien stavebného dreva.

Ak sa podarí odstrániť tieto bariéry, môžu sa drevostavby stať hnacím motorom udržateľného stavebníctva aj u nás.

Tip na článok: Drevodomy a ich odolnosť voči počasiu: Čo potrebujete vedieť?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail