Horúce leto je za rohom, myslite na efektívne tienenie

Horúce leto je za rohom, myslite na efektívne tienenie

Už žiadne potenie v rozpálenom byte! Leto sa blíži, takže je najvyšší čas prispôsobiť si bývanie tak, aby ste sa cítili komfortne aj v najväčších horúčavách. Jednou z možností je zamyslieť sa nad kvalitným tienením. Aké máte možnosti a ktorá z nich bude pre vás najvhodnejšia?

Väčšina ľudí sa hneď zamýšľa nad klimatizáciou, no zabúdajú, že riešením, ako zvládnuť neznesiteľné teplo, je tiež tienenie.

Všetci vedia, že priame slnko spôsobuje nekomfort, no môže utrpieť aj vaše zariadenie. Intenzívne UV žiarenie dokáže časom ubrať na kráse nábytku, kobercom, záclonám či iným povrchom. Spôsobí vyblednutie farieb, poškodí vrchnú vrstvu či dokonca môže tak nahriať plast, že sa z neho začnú do vzduchu uvoľňovať škodlivé látky.

Vďaka vhodnému tieneniu však môžete týmto nežiaducim vplyvom účinne predísť a zaistiť si príjemné chladné prostredie. Poďme sa pozrieť na hlavné praktické výhody, ktoré vám kvalitné tienenie prinesie:

Vonkajšie žalúzie porazia horúčavy hneď v zárodku

Vonkajšie žalúzie patria medzi top pomocníkov, ak chcete úspešne vzdorovať letným teplotným extrémom. Slnečné lúče zastavia ešte skôr, než sa dostanú k vašim oknám. Vďaka tomu sa teplo vôbec nedostane dovnútra a v interiéri bude príjemná teplota aj počas tridsiatok.

Súčasný trh ponúka vonkajšie žalúzie v rôznych prevedeniach – látkové rolety i ultramoderné hliníkové lamely. Pri látkových žalúziách si môžete vybrať škálu farieb podľa vlastného vkusu, takže ich ľahko zladíte s fasádou a oknami. Hliníkové lamely zas vynikajú dlhou životnosťou a jednoduchým ovládaním, čo ocenia fanúšikovia nadštandardného komfortu.

Vnútorné žalúzie

Ak dávate prednosť klasickejšej voľbe, možnosťou sú vnútorné žalúzie. Ochránia vás pred zvedavými pohľadmi od susedov a zároveň s nimi môžete ľubovoľne regulovať množstvo svetla a tepla prenikajúceho do vášho hniezdočka. Žalúzie sú skvelým riešením najmä pre miestnosti orientované na slnečnú stranu.

Na výber máte vertikálne aj horizontálne žalúzie z rôznych materiálov ako drevo, plast či hliník. Každý z týchto materiálov má svoje špecifické výhody, no všetky vám zabezpečia kontrolu nad teplotou v interiéri. Hitom sú aj zatemňovacie rolety, ktoré nemusíte na okno vŕtať, stačí ich len nalepiť. Rolety poskytujú dokonalé zatemnenie a niektoré modely majú špeciálnu vrstvu, ktorá odráža neznesiteľné teplo.

Závesy sú klasika, ktorá nesklame

Určite netreba zabudnúť na staré dobré závesy a rolety. Aj keď dnes už existujú modernejšie a praktickejšie možnosti tienenia, tieto klasiky stále nestrácajú na obľube. Dôvodom je ich jednoduchosť, nízka cena a tiež široký výber farieb a vzorov, vďaka čomu si k nim ľahko nájdete cestu. A k niektorým štýlom (vintage, japonský minimalizmus, wabi sabi) sa hodia viac ako moderné žalúzie. Tiež treba myslieť na to, že závesy vytvoria príjemný tieň, avšak ich skladané časti úplne nezabránia prestupu svetla a tepla.

Pri výbere tienenia berte do úvahy orientáciu miestností, typ okien, množstvo priameho slnečného žiarenia, ako aj to, či chcete tienenie nastaviť raz a viac sa ním nezaoberať, alebo si ho z času na čas podľa nálady pozmeniť. S kvalitným tienením už tropické horúčavy nebudú žiadnou obavou. Naopak, budete si môcť vďaka nemu užívať leto plnými dúškami!

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail