Je drevo v kúpeľni naozaj risk? Pozrime sa na pre a proti

Je drevo v kúpeľni naozaj risk? Pozrime sa na pre a proti

Takmer každý sa nadchne pri pohľade na kúpeľnu plnú prírodných prvkov – dreva či menších rastlín. V katalógu či na internete to vyzerá super, no realita nie je vždy tak sladká. Áno, vôňa dreva pôsobí upokojujúco a jeho vzhľad vnáša do priestoru teplo. Ale zub času si raz vezme svoju daň. V tomto článku preskúmame pre a proti použitia dreva v kúpeľni, ako sa o neho starať a alternatívy, ktoré môžu byť vhodnejšie.

Drevo v kúpeľni: prečo áno?

Predstavte si ten moment, keď po dlhom dni vkročíte do kúpeľne a vaše nohy sa dotknú teplej drevenej podlahy a váš zrak potešia drevené skrinky. Drevo má prírodný vzhľad, ktorý je ťažké napodobniť inými materiálmi.

Jeho schopnosť vytvoriť pocit pohody a relaxácie je neoceniteľná, najmä tam, kde sa človek potrebuje zregenerovať. Teplý kúpeľ alebo domáce SPA v krásnej kúpeľni je to pravé orechové. Okrem estetických výhod majú niektoré druhy dreva (céder alebo teak) prirodzenú schopnosť odolať vlhkosti a nepeknej plesni.

Nie je drevo ako drevo: Vyhnite sa nábytku z neošetreného porézneho dreva, ako je napríklad borovica. Avšak ak bude mať ochranný náter, môže byť aj táto možnosť v poriadku.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že niektoré druhy dreva, ako je napríklad teak, sú tradične používané v lodnej výrobe práve kvôli ich odolnosti voči vlhkosti?

Riziká a nevýhody dreva v kúpeľni

Ale potom si predstavte, že po niekoľkých mesiacoch zistíte, že vaše drevené prvky začínajú vykazovať známky opotrebenia. Vlhkosť a striedanie teplých a studených podmienok môžu spôsobiť, že drevo sa bude krčiť, nafukovať alebo dokonca plesnivieť. Bez správnej starostlivosti tak bude rýchlo po kráse, ak si pravidelne zvyknete dopriať hodinový pobyt vo vani kúpeľňa vyzerá skôr ako parná sauna.

Údržba a starostlivosť o drevo

O drevo sa treba starať. Jeho odolnosť voči vlhkosti predĺžite pravidelným ošetrovaním pomocou ľanového oleja alebo špeciálneho vosku. Veľký rozdiel spraví aj časté vetranie kúpeľne. Ak nemáte okno, vždy po sprche nechajte otvorené dvere, prípadne zapnite odsávač vzduchu.

Alternatívy k drevenému nábytku alebo ako si nekomplikovať život

Možno sa vám zdá, že starostlivosť o drevo je na vás až príliš. V tom prípade existuje mnoho alternatívnych materiálov, ktoré sú nenáročné na starostlivosť. Keramika, sklo či akryl ponúkajú vysokú odolnosť voči vlhkosti bez potreby náročnej údržby.

Drevo v kúpeľni môže byť krásnou možnosťou, no ak ste praktický typ a neradi si robíte starosti navyše, nebude pre vás. Ak ste pripravení venovať sa jeho údržbe, do vašej kúpeľne prinesie nezameniteľný šarm.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail