Kaštieľ Révayovcov otvoril svoje brány

Kaštieľ Révayovcov otvoril svoje brány

Renesančný kaštieľ Révayovcov v Turčianskej Štiavničke z druhej polovice 18. storočia vo veľkom privítal návštevníkov v rámci Dňa otvorených dverí. Návštevníci v sobotu 12.11. 2022  od 9.00 do 15.00 mohli obdivovať, nielen z časti obnovený kaštieľ v štýle poslednej podoby a to barokovo-klasicistickej, ale aj krásny anglický park, ktorý patrí medzi najväčšie parky na Slovensku.

Počas celého dňa kaštieľ a park privítal viac ako 3000 ľudí, nielen z  Martina, ale aj blízkeho okolia. Veľký záujem bol o prehliadky kaštieľa vzorových  apartmánov. Niektorí záujemcovia neváhali a rovno si rezervovali luxusný apartmán v tomto jedinečnom prostredí.  

„Neuveriteľné čo sa vám podarilo. Celé roky sme sa pozerali ako kaštieľ chátra a teraz ožíva do krásy.“ S nadšením sa vyjadrila obyvateľka obce Turčianskej Štiavničky.  „Ja si pamätám ako som sa na jednom jazierku učil cez zimu korčuľovať.“ Doplnil ju starší pán.

V rámci dňa otvorených dverí si na svoje prišli malí aj veľkí. Anglický park po dlhých rokoch opäť ožil a návštevníkov vítal svojou jesennou výzdobou.

Priestor pred empírovým skleníkom spríjemňovala cimbalová hudba, návštevníci si mohli dopriať občerstvenie s dobrou kávou. Deti sa mohli previezť na koňoch, strieľať z luku, obdivovať sokoliarov a ich dravcov a niektorí sa dali pomaľovať na tvár od našej šikovnej maskérky.

V rámci dňa otvorených dverí sme privítali aj špeciálnych hostí, historikov, fotografov, spisovateľov,  zástupcov SNK z Martina, lokálnych médií či RTVS. Odchádzajúci pán starosta Očka, ktorému sme vďační za to, že nás od začiatku prijal, sa pre nás vyjadril: „Nielen Révayovský Kaštiel, park a priľahlé prírodné úkazy ako kaskády či Hrad Sklabiňa, majú veľký potenciál a význam v rámci turistického a cestovného ruchu v Turci.“  

S vysokou účasťou bol nadšený aj samotný investor stavby a majiteľ spoločnosti ISMONT, s.r.o. pán Ivan Slíž. „Som nesmierne rád a veľmi sa teším prejavenému veľkému záujmu.“ Odpovedal aj na otázku čo čaká v budúcnosti kaštieľ. „Verejnosť sa môže tešiť na rôzne akcie a podujatia. V kaštieli by sme chceli spraviť múzeum, na jar otvoriť cukráreň v Orenžérií a okrem toho nás čaká aj jeden špeciálny event v lete budúceho roku.“

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail