Kedy je najlepší čas predať nehnuteľnosť?

Kedy je najlepší čas predať nehnuteľnosť?

V lete, na jar, po Vianociach? Je vôbec podstatné riešiť, v akom období predávať nehnuteľnosť? Určite áno. Nejde však len o ročné obdobie, ale aj iné faktory vrátane trhových podmienok, stavu nehnuteľnosti a vašich osobných okolností. Avšak existujú určité ročné obdobia či situácie, kedy môže byť predaj nehnuteľnosti výhodnejší. V tomto článku si prejdeme tie najdôležitejšie.

1. Jarná sezóna

Mnohí odborníci tvrdia, že najlepší čas na predaj nehnuteľnosti je v jarných mesiacoch, konkrétne od apríla do júna. Dôvodom je, že potenciálni kupci často začínajú hľadať nové bývanie na jar, keď je počasie príjemnejšie, a deťom sa bliží koniec školského roka. Navyše, nehnuteľnosti sa v tomto období zvyčajne prezentujú v lepšom svetle vďaka krásnemu jarnému počasiu a kvitnúcej prírode.

2. Ekonomické a trhové podmienky

Trhové podmienky sú ďalším kľúčovým faktorom, ktorý by ste mali zvážiť. Ak je na trhu veľa kupujúcich a málo predávajúcich, máte ideálnu príležitosť predať nehnuteľnosť. Dopyt prevyšuje ponuku, takže môžete si určiť vyššiu cenu.

Naopak, ak je na trhu mnoho predávajúcich a málo kupujúcich, predaj nehnuteľnosti môže byť náročnejší a budete nútení pristúpiť na nižšiu cenu.

3. Stav vašej nehnuteľnosti

Kvalita a stav vašej nehnuteľnosti tiež ovplyvňujú najlepší čas na jej predaj. Ak je v dobrom stave, v podstate ju môžete dobre predať v akomkoľvek ročnom období. V prípade, že chcete predávať starší dom, chatu či byt, ktorý potrebuje renováciu, pokojne sa do toho pustite – môžete zvýšiť jeho hodnotu.

V súvislosti s týmto bodom mnohým napadne, či nie je výhodnejšie predať dom pred rekonštrukciou. Hlavnou otázkou je, či bude cena vyššia, ako boli náklady na rekonštrukciu. Toto je dôležité zvážiť a mať prehľad o všetkých výdavkoch.

Odporúčame požiadať firmu, ktorá rekonštrukciu vykonáva, o záväzný rozpočet celej prerábky, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam. Rekonštrukcia na vlastnú päsť sa príliš neodporúča, pretože skúsenosti ukazujú, že to skôr zníži hodnotu nehnuteľnosti.

Pri riešení tejto otázky sa obráťte na odborníkov, ktorí posúdia hodnotu nehnuteľnosti pred a po rekonštrukcii. Ak sa bude výsledok pohybovať v zelených číslach, už je len na vás, či budete ochotní vložiť čas a energiu do rekonštrukcie.

4. Osobné okolnosti

V neposlednom rade myslite aj na vaše osobné okolnosti. Ak vás čaká zmena životnej situácie, ako je napríklad sťahovanie do iného mesta, rozvod, alebo dôchodok, môže to ovplyvniť čas predaja nehnuteľnosti. Je lepšie nenaložiť si toho na plecia veľa naraz, aby ste vo výsledku neboli sklamaní.

Záver

Predaj nehnuteľnosti je komplexný proces, ktorý zahŕňa množstvo faktorov. Najlepší čas na predaj je vždy individuálny a môže sa líšiť v závislosti od vašich osobných okolností. Avšak, s analýzou trhu, vhodným plánovaním a správnou stratégiou, môžete z predaja nehnuteľnosti slušne vyťažiť.

Ak potrebujete poradiť v oblasti realít, neváhajte sa na nás obrátiť.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail