Materiály okien: drevo, plast, hliník alebo fiberglass?

Materiály okien: drevo, plast, hliník alebo fiberglass?

Pri výbere materiálu okien máte na výber z niekoľkých možností. Ak ste už začali s prieskumom produktov, možno viete, že okná môžu byť vyrobené z plastu, hliníka, sklolaminátu alebo drevených materiálov. V tomto článku si prejdeme každý z týchto materiálov, aby ste mali väčší prehľad pred výberom okien pre váš dom.

Plastové okná

Plastové okná sú cenovo dostupné, energeticky účinné a trvanlivé. V porovnaní s drevom je plast pružný, odolný a skvelý tepelný izolant. Domácnosti si pochvaľujú najmä minimálnu údržbu a odolnosť voči deformácii a hnilobe.

Plastové okná sú k dispozícii v rôznych farbách, pričom farba je zapustená priamo v materiáli, takže nie je potrebné im v rámci údržby pravidelne dopriať svieži náter. Výber farebných možností sa však môže líšiť medzi výrobcami.

Hliníkové okná

Hliníkové okná sú obľúbené v modernom stavebníctve vďaka svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom, estetike, udržateľnosti a dlhej životnosti. Sú dostupné v rôznych dizajnoch a sú 100 % recyklovateľné.

Napriek mnohým výhodám majú aj svoje nevýhody. Hliník môže spôsobiť stratu tepla v zime a nadmerné zahrievanie v lete. Výrobcovia sa však týmto problémom zaoberajú a prinášajú inovatívne riešenia. Okrem toho sú tieto okná často drahšie v porovnaní s inými materiálmi a niekedy pokrivkáva aj ich akustická izolácia.

Okná z fiberglassu

Sklolaminátové okná sú prémiovým výrobkom v stavebnom priemysle, ktorý kombinuje dlhodobú odolnosť a estetiku. Tento materiál, zložený zo sklenených vlákien vložených do polymérnej matrice, je výsledkom pultruzného procesu, ktorý spája vlákna a plast.

Vďaka svojej konštrukcii sú okná z tohto materiálu odolné voči extrémnym poveternostným podmienkam, čo z nich robí ideálnu voľbu pre oblasti s s výskytom silných búrok a tiež tropické podnebie. Navyše, sklolaminátové okná ponúkajú širokú paletu farebných možností, vrátane imitácie dreveného zrna. Hoci majú vyššiu cenovku, ich odolnosť, energetická účinnosť a ekologický dopad ju vyvažujú.

Kompozitné okná

Rámy kompozitných okien sú spojením dvoch materiálov, často dreva a plastu, čo im dodáva zvýšenú odolnosť voči korózii, trhlinám a zdeformovaniu. Tieto okná sú podobné tradičným drevenám oknám, avšak nevyžadujú časté natieranie či údržbu.

Vďaka svojim izolačným vlastnostiam prispievajú k úspore energie, sú menej náročné na údržbu a spoľahlivo odolávajú škodlivému UV žiareniu, vlhkosti a extrémnym teplotám. Napriek mnohým výhodám majú aj svoje nevýhody. V porovnaní s plastovými oknami sú drahšie, ťažšie (čo môže skomplikovať inštaláciu) a v prípade poškodenia sú zložitejšie na opravu.

Drevené okná

Drevené okná sa považujú za ikonickú a tradičnú voľbu, ktorá pripomína eleganciu a šarm starého sveta. Ich estetická príťažlivosť ich robí obľúbenými pre ľudí, ktorí uprednostňujú klasický vzhľad. Môžu byť upravené do rôznych farieb a odtieňov, pričom výrobcovia často používajú rôzne druhy dreva vrátane borovice, duglasky a mahagónu.

Avšak, tieto okná sú často spojené s vyššími nákladmi, preto ich možno vidieť najmä na luxusných domoch alebo domoch s historickám nádychom. Zatiaľ čo drevo je vizuálne pôsobivé, vyžaduje si intenzívnejšiu údržbu, aby bolo chránené pred hnilobou a deformáciou. Na druhej strane, dobre udržiavané drevené okná môžu vydržať desaťročia a ponúkajú vynikajúcu energetickú účinnosť, porovnateľnú s niektorými plastovými alternatívami.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail