Najčastejšie chyby, ktoré robia rodičia pri zariaďovaní detskej izby

Najčastejšie chyby, ktoré robia rodičia pri zariaďovaní detskej izby

Každý rodič chce, aby sa dieťa vo svojej izbičke cítilo príjemne a bezpečne. No ako to docieliť? Tak, že najskôr zistíte, čo nerobiť. Prinášame vám niekoľko najčastejších chýb, ktorým sa treba vyhnúť, ak chcete pre svoje dieťa vytvoriť skutočne útulný a funkčný priestor. Priestor, ktorý bude pre vaše dieťa tým najlepším štartom do života.

Neprispôsobenie izby veku dieťaťa

Častou chybou je zariadenie izby bez ohľadu na vek dieťaťa. Potreby batoľaťa či škôlkara a školáka sa líšia. Kým najmenší ocenia mäkký koberec na hranie, škôlkar by už mal mať menší stolík a školák poriadny písací stôl, ergonomickú stoličku a dostatok úložného priestoru na všetky učebnice.

Prehnaná dekorácia a nedostatok úložného priestoru

Množstvo roztomilých dekorácií síce poteší oko, no preplnená izba pôsobí chaoticky, bude rozptyľovať dieťa a vám sťaží upratovanie. Namiesto toho sa zamerajte na funkčnosť a dostatok úložného priestoru. Plyšové hračky nenechávajte na poličke, zbytočne na ne bude sadať prach.

Vhodne rozmiestnené police, skrinky a boxy poslúžia na prehľadné ukladanie hračiek, neskôr učebných pomôcok a kníh. Dieťa si tak ľahšie nájde, čo potrebuje a zároveň sa prirodzene naučí poriadku.

Pri výbere úložných systémov myslite na to, aby sa k nim ľahko dostalo aj dieťa. Políc by malo byť radšej viac ako menej a v primeranej výške.

Ak chcete predsa len vniesť do izby aj dekoratívny prvok, stavte na praktické riešenia – napríklad úložné boxy v atraktívnych farbách, veselý koberec či hravú tapetu za posteľou.

Nevhodné osvetlenie a nedostatok denného svetla

Kvalitné osvetlenie je nesmierne dôležité pre zdravý vývoj detských očí, no rodičia naň niekedy pri zariaďovaní izby zabúdajú. Písací stôl (a v prípade menších detí hraciu zónu) umiestnite čo najbližšie k oknu, aby naň dopadalo dostatok prirodzeného denného svetla. To však treba doplniť aj adekvátnym umelým osvetlením.

Okrem stropného svietidla, ktoré rovnomerne osvetlí celú miestnosť, doplňte aj individuálne nastaviteľnú stolovú lampu či lampičku na nočný stolík. Dieťa tak bude mať vždy dostatok kvalitného svetla pri písaní úloh, kreslení, čítaní aj iných aktivitách. Hlavne, aby si netienilo na to, čo aktuálne robí.

Podceňovanie bezpečnosti a praktickosti

V prvom rade sa vyhnite nábytku s ostrými rohmi a hranami, o ktoré by sa dieťa mohlo zraniť. Uistite sa tiež, že všetky police, skrinky a iné nábytkové komponenty ste pevne pripevnili k stenám či k sebe navzájom. Deti sa občas šantia ako buldozéry a veľakrát hrozí, že môžu na seba kadečo zhodiť.

Nezabudnite ani na bezpečnosť elektrických zásuviek a káblov. Použite ochranné kryty na zásuvky a skryte káble v lištách či za nábytkom, aby ich dieťa nemohlo vytiahnuť a poraniť sa.

Ďalšie bezpečnostné tipy pre menšie deti

Zariaďovanie izby bez dieťaťa

Je jasné, že s batoľaťom nebudete vyberať koberček či detskú tapetu, no deti v predškolskom veku už majú aký-taký cit pre vkus a radi priložia ruku k zariaďovaniu ich kráľovstva. Taktiež, rodičia občas zabúdajú, že v detskej izbe si nebudú nažívať oni, ale ich ratolesť.

Skúste ho zapojiť do procesu zariaďovania ako parťáka. Pýtajte sa na jeho predstavy, preferencie farieb či motívov. Samozrejme, s mierou a ohľadom na vek. Konečné slovo máte stále vy, no už malý škôlkar ocení, keď bude jeho izba aspoň trochu odrážať jeho osobnosť.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail