Nepriateľská architektúra nekomplikuje život len luďom bez domova

Nepriateľská architektúra nekomplikuje život len luďom bez domova

Nepriateľská architektúra je termín, ktorý opisuje špecifický prístup k urbanistickému dizajnu. Jeho cieľom je usmerňovať alebo obmedzovať správanie ľudí vo verejnom priestore. Tento fenomén je rozšírený najmä v zahraničných veľkomestách, no postupne sa objavuje aj u nás na Slovensku.

zdroj: Photo by Scott Webb on Unsplash


Viete si predstaviť, že by ste si nemali kde sadnúť v parku? Alebo že by vás z lavičky na autobusovej zastávke bolel chrbát?

Možno ste si už všimli nezvyčajne tvarované lavičky, dlažbu s výčnelkami alebo betónové kvetináče na miestach, kde by sa dalo posedieť.

Toto všetko sú príklady nepriateľskej architektúry – fenoménu, ktorý je v zahraničí už dobre známy a postupne si razí cestu aj do našich miest.


Čo je nepriateľská architektúra?

Nepriateľská architektúra využíva prvky mestského prostredia (lavičky, rímsičky, živé ploty, múriky či steny) tak, aby zámerne ovplyvňovala správanie ľudí.

Vo svete ju nájdeme všade, najmä vo veľkých metropolách. Postupne sa však objavuje aj v slovenských mestách.

Možno ste si už všimli lavičky, na ktorých sa skôr opierate, ako sedíte. Pohodlne sa na nich neposedí a už vôbec sa tam nedá ľahnúť či prespať. To je typický príklad nepriateľskej architektúry.

Hlavným cieľom nepriateľskej architektúry je väčšinou odradiť ľudí bez domova alebo ďalšie osoby, aby sa na verejných priestranstvách nezdržiavali príliš dlho či si tam nedovolili napríklad prespať.

Ďalšie príklady nepriateľskej architektúry

Obeťami takýchto opatrení sú najčastejšie menšiny s malou spoločenskou a politickou silou, obvykle ľudia bez domova. Sťažnosti, že si nemajú kde sadnúť či ľahnúť, neberie nikto príliš vážne.

Nepochodia však ani mladí ľudia. Ich argumenty, že potrebujú verejný priestor na stretávanie sa či športovanie, nemajú vo svete veľkú váhu.


Dopad na nás všetkých

Hoci je nepriateľská architektúra namierená voči špecifickým skupinám, v konečnom dôsledku ovplyvňuje životy všetkých. Čakanie na autobus sa stáva nepohodlným a posedenie v parku už nie je také príjemné ako kedysi.

Verejné priestranstvá, kde sa komplikovane hľadá miesto na sedenie, nie sú atraktívne ani pre bežných obyvateľov.

Miesto toho, aby v nich trávili voľný čas či nadväzovali kontakty s okoloidúcimi, ich teraz len rýchlo prebehnú cestou domov či do práce.

Tento trend spôsobuje, že sa z miest po celom svete postupne vytráca spontánny verejný život. Ulice a námestia sa menia na sterilné tranzitné zóny bez sociálnej funkcie.

A to je presný opak toho, čo od zdravého mestského prostredia očakávame. Samozrejme, nie je to tak všade, ale je toho viac ako pred pár rokmi.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail