Oplatí sa investovať do rekuperácie?

Oplatí sa investovať do rekuperácie?

Všetci túžia bývať v zdravej domácnosti, dýchať čerstvý vzduch a žiť ekonomicky. Bohužiaľ, nie vždy to umožňujú okolnosti. Povedzme, že bývate v prašnom prostredí alebo v centre mesta, kde sa čistého ovzdušia len tak nedočkáte. Rekuperácia vám okrem kúrenia zabezpečí aj to.

Rekuperačné jednotky sú ventilačné systémy, ktoré fungujú na princípe nasávania a vypúšťania vzduchu. Ich úlohou je zabezpečiť domácnostiam, ale aj obchodným priestorom čistejší vzduch a priaznivú teplotu. Oplatí sa do nich investovať? Nuž, vetrať potrebujeme a kúriť tiež. Pravidelná výmena vzduchu je samozrejmosťou v každej zdravej domácnosti.

Možno si poviete, že stačí otvoriť okno, no mali by ste vedieť, že to nemusí byť vždy najvhodnejšie. Najmä ak sa váš dom nachádza v nie príliš čistom prostredí. Spolu s „čerstvým“ vzduchom vám cez otvorené okno dovnútra vôjdu prachové čiastočky, škodlivé látky z ovzdušia, peľ, choroboplodné zárodky či rôzne pachy. Ako naschvál sa stáva, že akonáhle si otvoríte okno, sused sa rozhodne zapáliť si cigaretu a vám vôjde do obývačky dym. Či už je leto alebo zima, rekuperáciu využijete v každom ročnom období a zaistíte si tak čistý vzduch i teplo.

Ako pracuje rekuperačná jednotka?

Rekuperácia sa nazýva aj systém riadeného vetrania, ktoré spočíva v spätnom získavaní tepla. Rekuperačná jednotka pozostáva zo:

Odpadový vzduch cez lamely odovzdá teplo čerstvému vzduchu bez zmiešania a následne ho trubice privedú do interiériu. Ide o ekonomický spôsob vykurovania miestností. Vďaka rekuperácii ušetríte značné množstvo energie i peňazí. Rekuperačné jednotky sú dnes už bežnou súčasťou nízkoenergetických domov. Ľudia hlavne v zime vetrajú často neefektívne – popri kúrení otvoria okno na niekoľko hodín a interiér je nutné znova vyhriať. Odborníci tvrdia, že takýmto neuváženým vetraním vyfučí von oknom až 40 % tepla. S rekuperáciou môžete vetrať aj bez otvoreného okna.

Výhody rekuperácie

Nevýhody rekuperácie

Takže znova, oplatí sa investovať do rekuperácie?

Legislatívne požiadavky na energetickú účinnosť domov a všeobecne budov neustále sprísňujú, preto je namieste investovať do budúcnosti rozumne. Inštalácia rekuperácie sa z dlhodobého hľadiska určite oplatí. Obzvlášť počas vykurovacej sezóny môžete ušetriť vyše 5000 kW. A skvelou správou je, že rekuperačné jednotky sú schopné aj chladenia, čo oceníte zas počas horúceho leta. Zdravé bývanie je filozofiou Ismontu, preto sú systémy spätného získavania tepla súčasťou projektov, na ktorých pracujeme.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail