Peľová sezóna klope na dvere: Ako ochrániť svoj domov pred peľom?

Peľová sezóna klope na dvere: Ako ochrániť svoj domov pred peľom?

Opäť sa blíži obdobie, kedy sa alergici stretnú s nepríjemnými príznakmi peľovej sezóny. Kýchanie, svrbenie očí a kašeľ dokážu poriadne znepríjemniť život. Zabezpečte si domov s týmito vychytávkam a peľ vám nebude otravovať život.

Zlepšenie vetrania ako kľúč k zdravému domovu v peľovej sezóne

Peľová sezóna je strašiakom každého alergika. S nepríjemnými príznakmi sa však môžete šikovne vysporiadať a udržať doma zdravý a čistý vzduch. Jedným z najdôležitejších faktorov je zlepšenie vetrania.

Rekuperácia

Investícia do rekuperácie vám umožní vetrať bez nutnosti otvárať okná. Žiadny žltý prach vás tak nebude obťažovať. Rekuperácia funguje na princípe výmeny vzduchu v interiéri za vonkajší, ktorý sa zahreje a zbaví peľu, mikróbov, škodlivých látok a iných nečistôt. Mať takúto vychytávku v peľovej sezóne je skutočne na nezaplatenie.

Sieťky proti peľu

O niečo lacnejšou možnosťou sú okenné peľové sieťky. Stačí ich namontovať na okná a už sa postarajú o to, aby peľ a iné častice neprenikli do vášho domova. V najväčšom „peľovom pekle“ tak budete môcť bez obáv poriadne vyvetrať miestnosť. Sieťky proti peľu sú na trhu dostupné v rôznych variantoch a treba si dať pozor, aby ste si vybrali takú, ktorá presne sadne na typ vašich okien.

Pravidelná údržba ventilačného systému

V neposlednom rade je dôležitá pravidelná údržba ventilačného systému. V zanesených ventilačných otvoroch a rozvodoch sa môže hromadiť peľ a prach, ktoré zhoršujú kvalitu ovzdušia v interiéri. Preto ich pravidelne čistite a dezinfikujte.

Zníženie prašnosti v boji proti alergiám

Prach sa usádza na nábytku, bytových doplnkoch a textíliách a môže zhoršovať príznaky alergie. Preto uprednostňujte nábytok a bytové doplnky z materiálov, na ktorých sa nezachytáva. Vyhnite sa kobercom a závesom, ktoré sú lapače prachu, lepšou voľbou sú žalúzie či hladká podlaha, pretože sa ľahko umývajú.

Uprostred peľovej sezóny nezabúdajte často vysávať a upratovať všetky miestnosti, obzvlášť spálňu a detskú izbu. K lepšiemu dýchaniu vám napomôže aj zvlhčovač vzduchu. Suchý vzduch vysušuje sliznice a dráždi dýchacie cesty, čím zhoršuje príznaky alergie. Odporúčaná vlhkosť v byte alebo dome je počas leta od 40 do 55 %.

Praktické tipy na záver

Alergická sezóna je za dverami, tak okrem balíkov vreckoviek a kvapiek do nosa myslite aj na vytvorenie zdravého prostredia. Prajeme vám veľa zdravia a bezproblémové zvládnutie tohto obdobia

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail