Používate klimatizáciu efektívne? Vyskúšajte tieto tipy

Používate klimatizáciu efektívne? Vyskúšajte tieto tipy

Bez klimatizácie je každý letný deň neznesiteľný. Nestačí ju len zapnúť, mali by ste vedieť, ako ju správne používať. Nesprávne používanie klimatizácie má totiž negatívny dopad na zdravie a taktiež na energetickú spotrebu. Naučte sa, ako ju používať rozumne a efektívne. Poradíme vám, ako na to, aby vás neskolila nádcha či neprekvapil nedoplatok za elektrinu. Tu sú niektoré tipy.

1. Správne nastavenie teploty

Pre zdravý spánok a komfort sa odporúča nastaviť teplotu klimatizácie na približne 24 až 26 stupňov Celzia. Príliš nízka teplota môže spôsobiť nepohodlie a zdravotné problémy, ako sú bolesti hrdla a svalov, nádcha či kašeľ. Zároveň, malý teplotný rozdiel pomáha šetriť energiu.

2. Pravidelná údržba a čistenie

Klimatizácia môže byť zdrojom baktérií a plesní, ak nie je pravidelne čistená a udržiavaná. Pravidelné čistenie a výmena filtra pomáhajú zabezpečiť, že sa v klimatizačnej jednotke nemnožia patogény. Údržba tiež zabezpečí dlhšiu životnosť klimatizácie a menšiu pravdepodobnosť poruchy.

3. Využívanie smart termostatu

Programovateľné termostaty umožňujú nastaviť rôzne teploty pre rôzne časy dňa. Môžete napríklad nastaviť vyššiu teplotu v čase, keď nie ste doma, a znížiť ju, keď sa vraciate. Takto ušetríte za energiu a zároveň si doma vytvoríte priaznivé podmienky. Ďalšou výhodou je, že týmto spôsobom môžete znížiť opotrebenie klimatizačnej jednotky a energetickú spotrebu.

4. Izolácia

Pokiaľ nemáte zateplený dom, toto je znamenie, že by bolo dobré ho časom zaizolovať. Kvalitná izolácia vám prinesie úžitok v lete aj v zime. Dôležité je tiež poriadne utesnenie dverí i okien a izolácia strechy. Vďaka tomu vám v lete do interiéru nebude prúdiť horúci vzduch.

5. Využívanie mobilných ventilátorov

Ventilátory pomáhajú rozšíriť chladný vzduch z klimatizácie do celého domu/bytu. Sú tiež energeticky efektívnejšie, takže ich kombinované použitie s klimatizáciou môže pomôcť ušetriť energiu. Ventilátory môžu byť tiež menej rušivé ako klimatizácia, čo môže prispieť k pohodlnejšiemu prostrediu vo vašej domácnosti.

6. Zatváranie oken a žalúzií

Pred odchodom do práce vždy ráno poriadne zatiahnite žalúzie, závesy a zatvorte okná. Nemusíte sa báť, že budete mať doma dusno, práve naopak. Zatvorené okná a žalúzie počas najhorúcejšej časti dňa môžu pomôcť zabraňovať vniknutiu tepla do vášho domu a tým pomôcť klimatizácii efektívne fungovať. Toto riešenie sa zdá ako maličkosť, ale má výrazný vplyv na udržianie príjemnej klímy v domácnosti.

7. Nie príliš časté používanie veľkých spotrebičov

Veľké elektrické spotrebiče, ako sú sporáky a sušičky, vyžarujú veľa tepla. Pokúste sa ich používať menej alebo aspoň mimo najteplejších hodín dňa. Týmto spôsobom môžete znížiť potrebu chladenia. Okrem toho, menej časté používanie týchto spotrebičov môže tiež prispieť k celkovej úspore energie vo vašej domácnosti.

Klimatizácia môže je skvelý pomocník, no treba ju používať rozumne. Správne používanie a údržba klimatizácie môžu významne prispieť k zlepšeniu kvality života a zdravia obyvateľov domácnosti. Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu vychutnať si pohodlie klimatizácie bez zbytočných nákladov a zdravotných rizík.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail