Prečo sa oplatí investovať do podlahového kúrenia?

Prečo sa oplatí investovať do podlahového kúrenia?

Čoraz viac ľudí, ktorí sa chystajú presťahovať do vlastného novopostaveného domu, volí investíciu do podlahového kúrenia. Faktom je, že nejde o lacnú záležitosť, avšak z dlhodobého hľadiska vám prinesie veľa výhod. Ak stojíte pred dôležitým rozhodnutím, nasledujúce riadky vám pomôžu rozhodnúť sa, či podlahové kúrenie stojí za to. 

zdroj: freepik

Mať energeticky úsporné bývanie – to je to, po čom túžia všetci, obzvlášť v súčasnosti, kedy dochádza k prudkému rastu cien za energie. Jedným zo spôsobov, ako ušetriť nemalú finančnú čiastku, je vybrať si pre nový domov podlahové kúrenie. Tento systém spotrebuje podstatne menej energie ako keby ste mali mať doma klasické radiátory. 

Ako už možno viete, o systéme podlahového kúrenia sa hovorí ako o drahom špáse, ktorý je navyše náročný na inštaláciu. Tento spôsob vykurovania patrí k tým najmodernejším a vo veľkom sa inštaluje najmä do nízkoenergetických novostavieb, prípadne do domov, ktoré prechádzajú generálnou rekonštrukciou. Prejdime ale k jeho konkrétnym výhodám.

Úspora energie i vašej peňaženky

Rozlišujeme dva typy podlahového kúrenia – elektrické alebo na báze vody. Obidva druhy fungujú na rovnakom princípe, efektívne a rovnomerne vykurujú miestnosť smerom od podlahy až hore. Klasické radiátory je nutné zohriať na vysokú teplotu (okolo 65 až 75 stupňov Celzia), aby boli izby dostatočne vyhriate. 

Čo sa týka podlahového kúrenia, jeho efektivita spočíva v tom, že môže fungovať aj pri teplote, ako je 29 stupňov Celzia. To však záleží aj od toho, akú podlahovú krytinu sa chystáte zvoliť. V prípade kúpeľne je ideálna teplota 35 stupňov Celzia. Energetická účinnosť je hlavným dôvodom, prečo je „podlahovka” tak obľúbená. 

Radiátory sú neefektívne v tom, že v miestnostiach nedokážu rovnomerne rozvádzať teplo, a tak je bežné, že v strede miestnosti je chladno a vedľa radiátora sa doslova potíte. Nuž a keď potrebujete vyvetrať, všetok tento horúci vzduch a financie vám vyjdu behom niekoľkých sekúnd von oknom. Sálavé teplo z podlahového kúrenia vám môže pomôcť ušetriť až 40 % na účtoch. Tomu sa hovorí efektivita. 

Nenáročné na údržbu

Faktom je, že inštalácia podlahového kúrenia je časovo náročnejšia, no výhodou je, že tento systém po inštalácii nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Samozrejme treba dodať, že všetko závisí od výrobcu a pracovníkov, ktorí vám systém nainštalovali. Na trhu môžete natrafiť na kvalitné i menej kvalitné firmy, preto sa s kúpou nikam neponáhľajte a spravte si prieskum. 

Viac priestoru a dizajnových možností

Ak snívate o nádhernom dizajne interiéru vášho nového hniezdočka, podlahové kúrenie vám to do veľkej miery uľahčí. Bez veľkých radiátorov si vďaka nemu jednoducho vyčarujete dom snov, keďže na stenách vám nič nebude prekážať. Dokonca aj tie najmodernejšie radiátory zaberajú určité miesto, preto ak si potrpíte na dizajn a patríte medzi náročnejších ľudí, v tomto ohľade máte voľnú ruku. 

Steny si môžete prispôsobiť a ozdobiť podľa vlastného želania a žiadne radiátory vám v tom nebudú prekážať. Ani pri výbere podlahovej krytiny sa nemusíte obmedzovať, pretože tento typ kúrenia funguje dobre s podlahami všetkých druhov – laminát, kameň, dlaždice, drevo i koberce. 

Bezpečné a komfortné prostredie

Podlahové kúrenie si chvália aj rodiny s deťmi, pretože nemusia riešiť ostré hrany či vriace miesta na radiátoroch, ktoré pre najmenších a často divokých členov rodiny predstavujú riziko poranenia a popálenia. Vykurovací systém je na bezpečnom mieste a nie je horúci na dotyk.

Výhodou sálavého tepla je tiež to, že zabezpečuje lepšiu kvalitu vzduchu, udržuje ho čerstvým a bohatým na kyslík. Zároveň ho nevysušuje, čo ocenia najmä alergici a astmatici, ktorým suchý vzduch nepôsobí dobre na dýchacie cesty. Pri podlahovom kúrení sa nedochádza ani k cirkulácii vzduchu, ktorá spôsobuje vírenie prachu. 

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail