Rok 2021 vo svete realít. Čo očakávať v roku 2022?

Rok 2021 vo svete realít. Čo očakávať v roku 2022?

Rok 2021 je rokom neutíchajúcej pandémie, ktorá neobišla ani trh realít a nehnuteľností. Boli sme svedkami raketovo stúpajúcich cien, zvýšeného dopytunedostatočnej ponuky. Čítajte, aký bol posledný rok vo svete nehnuteľností a aké trendy očakávať v roku 2022.

Pandemický rok 2021 v znamení raketovo stúpajúcich cien

Vysoké ceny novostavieb, stavebných materiálov, energií a nedostatok nehnuteľností. Pandemický rok 2021 sa nám do pamäti vryje ako rok, kedy sa získanie nového bývania zmenilo na lov. Dopyt po nehnuteľnostiach enormne stúpol, no realitný trh na tento dopyt nedokázal odpovedať. Ceny nehnuteľností vystúpili na rekordné čísla, oproti minulému roku sa navýšili až o 15 až 18 %. Jedným zo zásadných vplyvov bola aj rastúca cena stavebných materiálov. Čítajte ako zdražovanie stavebných materiálov ovplyvňuje ceny nehnuteľností.

Pandémia sa podpísala aj na nedostupnejších hypotékach, komplikovanejších osobných obhliadkach či omeškaní dokončení nových developerských projektov. Z dôvodu rastúcich cien  stavebných materiálov sa termíny kolaudácie novostavieb posúvali a predaj sa začal sústrediť až na podpisovanie zmluvy až po dokončení novostavby, aby sa predchádzalo podpisovaniu nových dodatkov či odstúpení od pôvodnej zmluvy. Pozitívnou správou je, že stavebné pozemky si aj v roku 2021 ponechali stabilnú cenu.

Novostavby na predaj – čo očakávať v roku 2022?

Faktom zostáva, že s príchodom nového roku 2022 sa svet realít a nehnuteľností oproti roku 2021 zásadne nezmení. Nie je predpokladom, že cena nehnuteľností klesne, naopak, bude neustále mierne stúpať, keďže dopyt stále výrazne prevyšuje ponuku. Developerské spoločnosti na situáciu reagujú ohlásením nových projektov a výstavbou bytových komplexov. Pozrite si naše nové projekty v Trnave, Stupave či v Nitre.

V roku 2022 je očakávaný trend zlacňovania stavebných materiálov až o niekoľko desiatok percent a teda uľahčenie cesty k novému bývaniu hlavne pre tých, ktorí rozmýšľajú nad kúpou staršej nehnuteľnosti a jej následnou rekonštrukciou. Na druhej strane je potrebné sa pripraviť na zvyšovanie cien energií. Pri kúpe novej nehnuteľnosti naďalej platí, plánovať dopredu, dlho neotáľať a spolupracovať so stabilným partnerom a finančným expertom.

Ismont je developerská stavebná spoločnosť s portfóliom úspešne dokončených projektov a nových vízií vo výstavbe moderného bývania. Neustále sledujeme vývoj realitného trhu a pohotovo reagujeme na nové okolnosti i výzvy. Zároveň poskytujeme komplexné poradenstvo v oblasti realít od sprostredkovania predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností až po výstavbu moderných rodinných a bytových domov. Hľadáte moderné bývanie? Vyberte si nový byt alebo rodinný dom v exkluzívnych lokalitách.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail