Rozžeravený Londýnsky mrakodrap Walkie Talkie taví autá

Rozžeravený Londýnsky mrakodrap Walkie Talkie taví autá

Svetové mrakodrapy sa šplhajú do oblakov s cieľom čo najefektívnejšie využiť priestor i premeniť architektonické vizionárstvo na realitu. Mrakodrapy sú vyššie, impozantnejšie, veľkolepejšie. Kreatíva architektov a developerov v bzučiacich metropolách každou novou stavbou dosahuje novú métu. Jedným z mrakodrapov, ktorý vyrástol v business centre rušného Londýna, zaujal verejnosť nielen svojím tvarom, ale aj skutočne bizarným dôvodom.

Walkie Talkie mrakodrap taví autá a podpaľuje okolité budovy

Pamätáte si na mrakodrap, ktorý „útočil“ na zaparkované autá a podpaľoval okolité budovy rozžeravenými slnečnými lúčmi?
Veta ako vystrihnutá z komiksových novín, no v skutočnosti udalosť, ktorá sa udiala pred takmer desiatimi rokmi v hlavnom meste Veľkej Británie. Londýnsky mrakodrap na Fenchurch Street 20, známy aj ako Walkie Talkie (vysielačka), spôsobil rozruch ešte pred svojím dokončením. Mrakodrap, za ktorým stáli developeri Land Securities a Canary Wharf, svojím atypickým parabolickým tvarom v kombinácii s celopreskleným profilom odrážal slnečné lúče na okolité ulice s ničiacou intenzitou.  

Unikátny developerský projekt poškodil niekoľko zaparkovaných áut (roztavil interiérový plast, poškodil karosériu či spätné zrkadlá) a vypálil dieru pri vchodových dverách či do reštauračného nábytku niekoľkých prevádzok. Londýnčania dokonca vysokú teplotu slnečných lúčov potvrdili zaujímavým experimentom – pod mrakodrapom upražili surové vajce.

Čo spôsobilo zvýšenú intenzitu slnečných lúčov?

Mrakodrap týčiaci sa vo výške 160 metrov s 37. poschodiami sa tak metaforicky premenil na rozžeravené monštrum a získal novú prezývku: „Walkie Scorchie“. Predpokladá sa, že ničiacu intenzitu slnečných lúčov spôsobil práve konkávny dizajn mrakodrapu – veľké množstvo slnečných lúčov sa odrážalo na príliš malú plochu. Práve na tomto mieste nastalo poškodenie áut, ulíc i okolitých prevádzok. Jasné slnko bolo miestami také silné, že okoloidúcim jas znižoval viditeľnosť, na čo sa sťažovali nielen náhodní chodci, ale aj zamestnanci okolitých budov, ktorí si vonku pod mrakodrapom dopriavali poobednú prestávku.

Developeri Land Securities a Canary Wharf, ktorý stáli za 200 miliónovým projektom návrhu mrakodrapu Walkie Talkie vzniknuté problémy dopodrobna preskúmali a uznali svoju chybu. Dočasne zamedzili parkovanie na najviac zasiahnutých parkovacích miestach pod mrakodrapom, odškodnili majiteľov poškodených áut nainštalovali provizórne zásteny a striešky, ktoré blokovali slnečné lúče.

Londýnsky mrakodrap sa obliekol do tienidiel

Developeri a firemní inžinieri začali hľadať riešenia, ako tento vážny problém odstrániť, a zároveň nezvýšiť náklady na dokončenie impozantnej veže. Mrakodrap „Walkie Scorchie“ sa paradoxne vrátil na architektonické výslnie novými tienidlami. Developeri sa rozhodli pre permanentné inštalácie protislnečných zástien „brise soleil“. Slnečné clony boli inštalované na presklené priečelie budovy, zvnútra prepúšťajú denné svetlo, a teda neznižujú viditeľnosť z interiérov a zvonka odvracajú slnečné žiarenie.

Mrakodrap Walkie Talkie je skvelým príkladom toho, ako developeri operatívne dokážu vyriešiť nečakaný problém a dokončiť projekt bez zbytočne navýšených nákladov. Kreatívne myslenie, pohotové dočasné kroky i dlhodobé riešenie v podobe slnečných clôn „brise soleil“ londýnskemu mrakodrapu prinieslo celosvetovú pozornosť a tiež ho postavilo do role príkladu, kedy silu prírody netreba podceňovať.

Zdroj:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-2786723/London-skyscraper-Walkie-Talkie-melted-cars-reflecting-sunlight-fitted-shading.html

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail