Trendy v interiérovom dizajne na rok 2024

Trendy v interiérovom dizajne na rok 2024

Čo od tohto roku bude fičať v interiérovom dizajne? Svetoví dizajnéri v tom majú jasno. Inšpirujte sa aj vy a povýšte vaše bývanie. Roku 2024 vládne tichý luxus!

Čo si predstaviť pod pojmom „tichý luxus“?

Namiesto sedačiek v sýtych farbách, neónových prvkov a nábytku, ktorý je skôr na okrasu ako na úžitok, ide do popredia nenápadná elegancia. Siahnuť môžete po tmavom dreve, mäkkých textúrach ako zamat alebo ťažkých ľanových tkaninách. Čo sa týka nábytku, hitom sú tradičné klasické tvary, ktoré budú v móde aj o desať rokov aj vďaka možnosti prečalúnenia.

Pokiaľ ide o farby, najväčší úspech zožnú tmavohnedá alebo latte. Sekne im to ako na stenách, tak aj na zamatových závesoch či pohovkách. Netreba sa však obávať ani sýtej čerešňovej.

Lúčime sa s dizajnom, ktorý sa zameriava skôr na vizuálny efekt, ktorý vyzerý dobre na Instagrame. Tichý luxus je oslavou kvality, pohodlia a nadčasovosti.

Inovatívne materiály

Dizajnérska dvojica Joel Wong a Amanda Gunawan z OWIU Design očakáva nárast používania udržateľných materiálov v dizajne aj stavebníctve. Ide napríklad o jedinečné lampy z morských rias, interiérové prvky vyrobené z mycélia alebo japonskú omietku šikkui z prírodných vlákien morských rias.

Pauza od technológií

Stupid home nahradí smart home? Vyzerá to tak, že mnohým ľuďom už lezú hore krkom smart technológie a futuristický dizajn. Napríklad v kúpeľniach tento trend uprednostňuje klasické mechanické ovládacie prvky pred dotykovými tlačidlami a LED podsvietením. Dizajnér Nozawa hovorí: „Ostré modré svetlá a jasné dotykové obrazovky, ktoré sa automaticky rozsvietia pri pohybe sú na ústupe, opäť fičia tlačidlá ako zo starej školy či klasické kohútiky.“

Návrat k tomuto prirodzenému prostrediu ponúka osviežujúci štart do dňa bez rušivého bzučania technológií. V kombinácii s otvoreným oknom v kúpeľni navyše pozýva prírodu priamo do interiéru.

Steny obložené tmavým drevom

Pocit útulnosti a tepla dokáže navodiť obklad o tmavého dreva. Takto obložené steny vás razom prenesú z chladnej atmosféry do hrejivej. Na dosiahnutie takéhoto vzhľadu nemusíte byť zrovna najbohatší človek na svete. Môžete použiť imitáciu dreva, prípadne tapetu s drevnou dyhou. Efekt luxusu môžete teda docieliť aj bez väčších nákladov vďaka rôznym lacnejším alternatívam.

Kúsky jediné svojho druhu

Nechcete, aby vaše bývanie pôsobilo sterilne a neosobne? Do popredia sa dostávajú originálne diela, ktoré do interiérov vnášajú osviežujúcu dávku ľudskosti a jedinečnosti.

Zabudnite na uniformné kúsky z veľkosériovej výroby. Miesto nich si môžete domov ozvláštniť keramikou, riadom či umeleckými dielami z dielne šikovných remeselníkov. Stanú sa poslednou vrstvou, ktorá vdýchne priestorom neopakovateľný charakter a dušu.

Priznajte sa, určite máte pár takých kúskov niekde ukrytých…teraz prišiel ich čas. Originálne kúsky nájdete často vo vlastnej domácnosti. Staré rodinné klenoty, detské výtvarné diela či iné milé spomienky na predchádzajúce roky.

Mramorové doplnky

Osobitosť dodá interiéru aj mramorový podstavec na sviečku, črepník alebo dokonca konferenčný stolík. Záleží, aký je váš rozpočet. Ak mramor milujete, teraz je ten správny čas vytiahnuť ho na svetlo.

Čo je naopak out?

Celobiele kuchyne

Dizajnér Martyn Lawrence Bullard predpovedá koniec éry bielych kuchýň. Podľa jeho slov budú v roku 2024 kuchyne omnoho farebnejšie a odvážnejšie.

„Celobiele kuchyne uvoľňujú priestor pestrejším odtieňom – obzvlášť populárne budú všetky zelené odtiene, pastelové farby a výrazná modrá,“ hovorí Bullard. Kuchyne sa v tomto roku odkláňajú od strohého minimalizmu a naberajú skôr atmosféru obývačky.

Pripravte sa na odvážne farebné kombinácie a dizajny, ktoré budú pôsobiť menej ako pracovný priestor a viac ako ďalšia miestnosť na relaxovanie. Bullard teda predpovedá príchod farebnejších a hravejších kuchýň, ktoré opúšťajú uniformitu a industriálny štýl v prospech teplejšieho a útulnejšieho prostredia.

Umelá kožušina

Dizajnové prehozy, vankúš a koberce z umelej kožušiny nahraďte niečím, z čoho cítiť remeselnú prácu. Voľte tkané úplety a jedinečné textúry. Umelá kožušina je out.

„Rýchly“ nábytok

Zákazníci chcú investovať do kúskov, ktoré si môžu ponechať navždy. Lacné napodobeniny idú bokom, miesto nich sú in dizajnérske kúsky, ktoré sú zhotovené tak, aby slúžili aj vašim potomkom. Navyše ide o skvelú investíciu. Majitelia domov sú už unavení z masovo vyrábaného nábytku, ktorý sa rýchlo opotrebuje a vyzerá genericky.

Prútené lampy

Slová dizajnéra Timothyho Corrigana hovoria za všetko: „18 mesiacov sa prútené svietidlá predávali v každej cenovej kategórii. Prišli a odišli. Rozlúčka.“

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail