Výhody a nevýhody bývania v loftových bytoch

Výhody a nevýhody bývania v loftových bytoch

Lofty (kedysi interiéry tovární a skladov) sa premenili na trendy moderné bývanie. Svojím vzhľadom a možnosťami lákajú bohémov, no život v nich nie je len o instagramových fotkách. Skrýva aj nástrahy, ktoré môžu ovplyvniť spokojnosť obyvateľov.

Čo robí loftové byvanie jedinečným?

Lofty úplne menia pravidlá hry. Odmietajú obmedzenia typických domov a bytov, ale ponúkajú otvorený priestor, kde môžete robiť, čo vás napadne. Vysoké stropy dodávajú loftom pocit otvorenosti a priestrannosti, no tiež môžete experimentovať s vertikálnym usporiadaním (napr. vysoká knižnica až po strop).

Veľké okná a priemyselné prvky (odhalené tehlové múry, trámy a ventilačné potrubia), pridávajú do loftových bytov rafinovaný charakter a surovosť, ktorú v klasickom bývaní nájdete len ťažko. Tento typ bývania vás nabáda k tomu, aby ste boli kreatívni a vytvorili si domov, ktorý bude v súlade s vašou osobnosťou.

Otvorený priestor, nekonečné možnosti

Predstavte si to. Vstúpite domov a nadýchnete sa slobody. Vysoké stropy nad vašou hlavou sa zdajú nekonečné a veľké okná zaplavujú priestor svetlom. Žiadne steny, žiadne priečky, len nekonečný open-space, ktorý čaká na to, aby ste ho naplnili životom.

Industriálne bývanie s dušou

Hrubé tehlové steny šepkajú príbehy starých čias. Kovové trámy dodávajú loftu punc drsnej elegancie a drevené stropy balansujú surovosť hrejivou atmosférou. A to je dôležité v každom bývaní. V lofte sa snúbi moderný dizajn s industriálnym duchom a ponúka nespočetné možnosti pre kreatívne využitie.

Koberce, nábytok a rastliny môžu pekne vymedziť rôzne oblasti pre relax, prácu alebo jedenie bez obmedzenia priestoru. Obývacia zóna zas môže plynule prechádzať do pracovného kúta, kde knižnica alebo pracovný stôl jasne naznačujú zmenu funkcie priestoru aj bez stien.

Ruch mesta máte na dosah ruky

Túžite žiť v centre diania? Odľahlé sídlisko nebude ono. Lofty sa väčšinou nachádzajú v blízkosti centra mesta, obchodov, reštaurácií a kultúrnych spotov. To je niečo pre večných bohémov, ktorí si nechcú nechať ujsť žiadnu skvelú akciu.

Výhody bývania v lofte

Nevýhody bývania v lofte

  1. Hlučnosť a súkromie: Ak ste zvyknutí na vlastný súkromný kútik a ticho, loft vás sklame. Bez stien sa rozhovory, hudba, dokonca aj zvuky štrngania hrncov a príborov ľahko rozlejú po celom priestore. O to horšie to môže byť, ak pracujete z domu.
  2. Teplota a svetlo: Obrovské okná sú taká dvojsečná zbraň. V lete môže slnko rozpáliť váš byt ako skleník a udržať príjemnú teplotu môže byť niekedy boj.
  3. Úložný priestor: Pokiaľ máte veľa vecí, možno budete mať problém nájsť im miesto a udržiavať v lofte poriadok. Open-space bez predelov znamená, že sa budete musieť vyhrať s úložnými riešeniami (multifunkčný nýbytok, vysoké regály).
  4. Životný štýl a mobilita: Máte radi svoje súkromie a dokonalý súlad? Bývanie v lofte môže byť pre vás chaotické a možno budete potrebovať pomoc skúseného dizajnéra, čo nie je lacná záležitosť.
  5. Vyššia cena.
  6. Vyššie náklady na vykurovanie.

Lofty sú na pohľad úžasné a ponúkajú jedinečný spôsob bývania, ale je fajn vedieť, do čoho idete. Ak vám vyhovuje trochu „divokejšie“ bývanie, môže vás uspokojiť. Ale pre rodinu s malými deťmi či domácimi zvieratami to obvykle nie je najlepšie riešenie.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail