Vytvorte si zo spálne harmonické miesto

Vytvorte si zo spálne harmonické miesto

Spálňa je tou časťou domova, v ktorej trávime väčšinu času. Slúži na oddych a načerpanie nových síl, preto jej zariaďovaniu treba venovať dostatok pozornosti. Zobúdzať sa v útulnej a esteticky zariadenej spálni je predpokladom dobrej nálady, ktorá vám vydrží po zvyšok dňa. Čo môžete urobiť, aby ste sa v nej cítili príjemne?

Treba mať na pamäti, že spálňa je viac než len priestor na spánok. Mala by byť komfortným útočiskom, do ktorého sa vždy zatvoríte, keď nebudete v tej najlepšie nálade. Prinášame vám tipy, ako to docieliť.

Farby majú moc

Spálňa má vzbudzovať dojem pokoja, lásky a balansu, takže taká červená, ktorá pôsobí energicky, vášnivo a provokatívne, nie je príliš šťastnou voľbou, čo sa týka farby steny.Odporúčame staviť na neutrálne farby, ako je biela, krémová, prípadne pastelové odtiene, ktoré evokujú pokoj, ľahkosť a bezpečie

Na druhej strane, niektorí ľudia sa cítia uvoľnene skôr v tmavých farbách, ktoré ich akoby obíjmu, takže neexistuje jednoznačná odpoveď, či je najlepšia biela alebo čierna. Žiarivým farbám sa oblúkom vyhnite, tlmené tóny sú pre spálňu vhodnejšie

Dajte si záležať na osvetlení

Zdanlivo nepodstatná vec, ako je osvetlenie, dokáže v spálni urobiť zázraky a jeho výber či orientácia majú významný vplyv na celkovú úroveň pohodlia spálne. Na silné studené osvetlenie radšej zabudnite, cítili by ste sa ako v ambulancii u svojho lekára. Zvoľte teplé mäkké osvetlenie, pretože to vás večer uvoľní a naladí na spánok.

Veľké stropné lustre neodporúčame, v spálni by malo byť prítmie, aby ste v nej dokázali relaxovať. A okrem toho, z príliš silného a jasného svetla by vás mohli rozbolieť oči. Na viacerých moderných svietidlách je možné meniť teplotu i intenzitu svetla. Takže ak to radi striedate, viete, po čom sa máte poobzerať. Pre vyššiu úroveň komfortu nezabudnite na žalúzie, prípadne záclony a závesy. 

Pridajte koberce

Koberce predstavujú skvelý spôsob, ako oživiť miestnosť, vniesť do nej textúru a docieliť, aby pôsobila útulne. Ak máte plávajúcu podlahu, tento interiérový doplnok sa postará aj o to, aby vám na nohy nebola nikdy zima. Predsa len je ráno lepšie kráčať po teplom mäkkom povrchu ako po chladnej a tvrdej podlahe. Je len na vás, aký typ koberca si vyberiete, v prípade menších rozmerov môžete zvoliť aj dva druhy v rozdielnych dizajnoch, ale pozor na to, aby spolu ladili a nepôsobili rušivo.

Dbajte na správne umiestnenie nábytku

To, kam umiestnite váš nábytok, hrá dôležitú úlohu v tom, ako sa v spálni budete cítiť. Postarajte sa o to, aby miestnosť nebola preplnená nepotrebnými kusmi nábytku, ktoré sú určené skôr na dekoráciu ako na praktické využitie. V opačnom prípade bude spálňa pôsobiť chaoticky, čo vôbec neprispeje k tomu, aby ste sa uvoľnili.

Umiestnenie nábytku by malo byť praktické, funkčné a estetické. Uistite sa, že posteľ nie je orientovaná k dverám alebo oknu (podľa priestorových možností) a že stolíky sú jej dostatočne nablízku. Pokiaľ spálňu využívate aj na prácu, jasne si ju rozdeľte na oddychovú a pracovnú časť

Televízia nie

Možno ste už počuli, že na spánok má negatívny vplyv aj modré svetlo. Mnohí ľudia si do postele líhajú so smartfónom, tabletom alebo zaspávajú pri zapnutej televízii. Ak sa chcete dobre vyspať, nepozerajte pred spaním televíziu a radšej ju majte len v obývačke, prípadne používajte okuliare proti modrému svetlu, ktoré zmierňujú jeho negatívne účinky na spánkový cyklus. 

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail