Ako správne umiestniť radiátory v dome?

Ako správne umiestniť radiátory v dome?

Žiadna domácnosť sa nezaobíde bez účinného vykurovania. Lenže nie je vôbec jednoduché zabezpečiť rovnomernú a príjemnú teplotu vo všetkých miestnostiach. Okrem výberu vhodného systému kúrenia s dostatočným výkonom zohráva rozhodujúcu úlohu aj samotné umiestnenie radiátorov. Táto na prvý pohľad jednoduchá vec totiž dokáže výrazne ovplyvniť nielen efektivitu vykurovania, ale aj vašu tepelnú pohodu a v konečnom dôsledku aj náklady.

Obývačka, kuchyňa a spálna

V obývacích izbách a spálňach by mali byť radiátory nainštalované pozdĺž vonkajších obvodových stien, ideálne tesne pod oknami. Ak radiátor zakrýva okenný otvor v celej jeho šírke, dokáže dokonale eliminovať prúdenie studeného vzduchu smerom dnu. Teplý vzduch vychádzajúci z radiátora sa stretáva s chladným prúdom zo skiel a vytvára prirodzenú cirkuláciu. Výsledkom je rovnomerné rozloženie teploty v celom priestore miestnosti.

Ak nemáte pod oknami dostatok priestoru na umiestnenie štandardného radiátora, uistite sa, že radiátor inštalujete čo najbližšie k oknám. Môžete ale využiť špeciálne nízke radiátory. Vďaka tomu zabezpečíte plynulé prúdenie vzduchu od radiátora k oknu a zároveň zachováte pekný a čistý vzhľad interiéru bez narušenia estetiky priestoru veľkým radiátorom.

Šikovné kúpeľňové „multifunkčné“ radiátory

Štandardné radiátory v typických kúpeľňových priestoroch často narážajú na viacero problémov – nedostatok obvodových stien, malú plochu miestnosti či nepriaznivý pôdorys. Výrobcovia preto vyvinuli špeciálne modely kúpeľňových radiátorov, ktoré sa týmto komplikáciám prispôsobia. Rebrinový radiátor príjemne vyhreje kúpeľňu a zároveň ho môžete využívať ako sušiak na mokré uteráky.

Čo všetko môže spôsobiť zle umiestnený radiátor?

Podceniť rolu správneho umiestňovania radiátorov by bola veľká chyba. Pri nevhodne zvolenom mieste hrozia viaceré nepríjemné dôsledky. Prvým z nich je samozrejme nízka účinnosť vykurovania. Ak sa teplý vzduch z radiátora nestretáva so studeným vzduchom, ostane v jednej časti miestnosti. Na jednej strane izby bude teda horúco, na druhej chladno.

Ďalším problémom je vznik nežiaducich tepelných vírov vyvolaných neregulovateľným pohybom teplého a studeného vzduchu, čo spôsobuje pocit nevyváženej a nevyhovujúcej teploty. Nesmieme tiež zabúdať na špecifické podmienky vlhkých miest ako kúpeľne. Nedostatok radiátorov tu môže zapríčiňovať kondenzáciu pary a následný výskyt nežiaducej plesne.

Všetky tieto prípady majú napokon jeden spoločný dôsledok – enormne zvýšené náklady na vykurovanie. Moderné radiátorové vykurovacie systémy však boli navrhnuté tak, aby sa tomuto predchádzalo. A práve preto je nevyhnutné ich správne umiestnenie. Prečítajte si aj náš článok o podlahovom kúrení.

Nezabúdajte na kvalitnú izoláciu

Aby radiátory plnili svoj účel naozaj efektívne, nezabudnite na ďalší dôležitý faktor – kvalitnú izoláciu všetkých obvodových konštrukcií. Steny, na ktorých sú radiátory umiestnené, by mali byť riadne zateplené, či už klasickými doskami alebo modernejšími reflexnými fóliami.

Tie totiž odrážajú tepelné žiarenie späť do interiéru a zabránia jeho úniku von z budovy. Súčasne medzi radiátorom a stenou umiestnite špeciálnu odrazovú fóliu. Tá zamedzí prílišnému úniku tepla cez stenu a zvýši tak energetickú účinnoť celého systému. Okrem toho by ste nemali zabúdať ani na správnu izoláciu podláh a stropov.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail